Stereotypowy wizerunek gracza w konfrontacji z rzeczywistością

Stereotypowy wizerunek gracza w konfrontacji z rzeczywistością

Media nieustannie podchodzą do tematu graczy i e-sportu w sposób lekceważący i krytyczny. Filmy, seriale, a także programy informacyjne kreują obraz gracza, który znany jest z powszechnych i błędnych stereotypów. A jaki jest prawdziwy gracz? O tym mówi się zdecydowanie za rzadko.

Obraz stereotypowego gracza w mediach

Panuje mylne przekonanie, że gracze są chorowitymi i otyłymi chłopcami, których cechami charakterystycznymi są przetłuszczające się włosy, niezdrowa cera, słaba kondycja, nudne życie i brak ambicji. Do tego często dochodzą uzależnienia od wirtualnego świata, niezdolność do koncentracji, nadmiar napojów energetycznych, agresja, brak samodzielności i niezdolność do podjęcia pracy. Wizerunek ten jest umacniany przez liczne filmy, seriale i programy informacyjne.

Rzeczywisty obraz współczesnego gracza

Aktualnie rynek gier wideo prężnie się rozwija, a samych graczy liczy się w miliardach na całym świecie. Nie są to wyobcowane osoby unikające spotkań z ludźmi. Gracze są całkowitym przeciwieństwem krzywdzących stereotypów, które są powielane przez media.

Podejście do życia

Osoby grające w gry wideo wykazują się kreatywnością, oryginalnym podejściem do życia, a także często lepiej radzą sobie w rzeczywistości niż osoby, które nie są związane z wirtualną rozrywką. Nie są to chłopcy izolujący się od społeczeństwa, ale ludzie umiejący cieszyć się życiem i spełniający swoje marzenia. Chociaż to oczywiście również jest uogólnienie i nie dotyczy każdego gracza.

Nieustanny rozwój

Nie ulega jednak wątpliwościom, że gracze chętnie się rozwijają, trenują i poszerzają swoją wiedzę. Gry wideo pozwalają ćwiczyć umiejętności takie jak analizowanie danych, logiczne myślenie, erudycja, refleks czy zdolność zapamiętywania informacji. Dodatkowo poprawiają nastrój, pomagają się zrelaksować i nawiązywać ciekawe znajomości.

Zdrowy tryb życia

Mitem jest, że gracze spędzają cały wolny czas przy komputerach czy konsolach i niechętnie odrywają się od ekranu. Nawet profesjonalni e-sportowcy, którzy trenują po 8 do 11 godzin dziennie, dbają o kondycję fizyczną i zdrową dietę. Bieganie, siłownia, jazda na rowerze oraz inne aktywności poprawiają samopoczucie i dotleniają mózg. Dzięki temu można osiągać znacznie lepsze efekty podczas rozgrywek – zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich.

Wiek i płeć graczy

Nie jest również prawdą, że graczami są zazwyczaj chłopcy, którzy nie potrafią odnaleźć się w życiu i egzystują jedynie podczas rozgrywek z napojami energetycznymi w ręku. Najwięcej graczy jest w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat i nie są to wyłącznie mężczyźni. Aż 49% graczy stanowią kobiety.

Osiągnięcia szkolne i zawodowe

Wśród graczy do 25 roku życia zdecydowana większość nadal się uczy, a gry wideo nie wpływają negatywnie na ich wyniki. Często jest wręcz odwrotnie, a średnia ocen 4.0 wśród osób spędzających wolny czas w wirtualnym świecie nie jest niczym dziwnym.

To samo dotyczy osób po 25 roku życia. Zaledwie 6% spośród starszych graczy nie jest nigdzie zatrudniona. Pozostali mają stabilną pracę, a często również założyli już rodzinę. Dodatkowo to właśnie gracze zarabiają średnio więcej od pozostałych ludzi.

Pozytywny wpływ gier wideo na życie

Spędzanie wolnego czasu na grach wideo nie jest niczym złym, niezależnie od wieku. Oczywiście najmłodsi gracze powinni zajmować się tytułami dostosowanymi do ich wieku.

Gry wideo (a w szczególności multiplayer) wspomagają naukę języka angielskiego, a także poprawiają refleks, pamięć, zdolność koncentracji, umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, zmysł strategiczny i kreatywne myślenie. Pomagają również w poprawieniu relacji z innymi ludźmi, a w szczególności z graczami.

Świadomość multimedialnych form rozrywki

Gracze rzadko oglądają telewizję. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są liczne reklamy oraz niechęć do dostosowywania się do z góry narzuconych ram czasowych. Dla graczy lepszą alternatywą są serwisy streamingowe, w których samodzielnie wybierają interesujące ich treści i nie są skazani na sztywną ramówkę telewizyjną.

Obalanie mitów o graczach

Biorąc to wszystko pod uwagę, można śmiało stwierdzić, że gracze są całkowitym zaprzeczeniem krzywdzącego stereotypu, który często rozpowszechniany jest w mediach. Ich samoświadomość, chęć ciągłego rozwoju oraz prowadzenie zdrowego trybu życia sprawiają, że osiągają doskonałe efekty nie tylko w świecie wirtualnym, ale także w codziennej rzeczywistości. Dotyczy to zarówno obszaru prywatnego, rodzinnego, jak i zawodowego.

Oczywiście od każdej reguły istnieją wyjątki, ale nie można oceniać ogółu na podstawie jednostki. Gracze są wartościowymi ludźmi, którzy niejednokrotnie osiągają więcej niż osoby niezwiązane z rozrywką elektroniczną.