Dla dużych i małych czyli odpowiednie zabawki dla dzieci

Dla dużych i małych czyli odpowiednie zabawki dla dzieci

Każda aktywność i zabawa dziecięca od najmłodszych lat jest nie tylko rozrywką, ale przede wszystkim czasem rozwoju i nauki. Poprzez zabawę dziecko poznaje siebie i swoje otoczenie, uczy się komunikacji ze światem.
Jest to też świetna okazja do wysiłku fizycznego, rozwija więc ogólną sprawność fizyczną najpierw malucha, a potem coraz starszego dziecka.

Ulubiony towarzysz dziecięcych zabaw

Dla najmłodszych bezkonkurencyjnym towarzyszem zabaw są oczywiście rodzice. To oni odpowiadają uśmiechem na gaworzenie swojego dziecka lub zachwycają się zbudowaną przez swojego dwulatka wieżą z klocków. W dziecku buduje się wtedy poczucie własnej wartości i wiara w swoje możliwości. Jest to bezcenna baza, która w późniejszym, dorosłym życiu procentuje.
Od wczesnego potrząsania grzechotki, poprzez wspólne malowanie, czytanie bajek czy zabawę klockami rodzice stymulują rozwój swojego dziecka i dają mu poczucie bezpieczeństwa. Poprzez odpowiednie zabawy i zabawki zapewniają mu odpowiedni rozwój na każdym etapie jego życia.

Zabawki dla najmłodszych

Dla niemowląt pomiędzy 3 a 6 miesiącem najlepsze będą zabawki do trzymania w rączkach, wszelkie grzechotki, najlepiej piszczące. Idealnie sprawdzą się karuzele z pozytywką przyczepiane do łóżeczka i nietłukące się lusterka też przyczepiane z boku przewijaka lub łóżeczka. Na tym etapie rozwoju maluch chętnie słucha różnych melodyjek, poza pozytywką można wprowadzić muzykę dziecięcą i bajki do słuchania.
Dla niemowląt pomiędzy 6 a 9 miesiącem można kupić miękkie pluszaki i lalki, odpowiednio duże plastikowe lub drewniane klocki, książeczki z miękkimi stronami. Jest to czas, kiedy dziecko raczkuje więc wszelkie piłki, które będzie mogło turlać przed sobą będą doskonałe. Maluch zaczyna interesować się też plastikowymi łyżkami i miseczkami. Małe paluszki lubią zabawki, w których można przyciskać kolorowe guziki, powodujące wyskakiwanie innych elementów tej samej zabawki.
Dla niemowląt pomiędzy 9 a 12 miesiącem, które często zaczynają chodzić świetne są samochodziki lub taczki czyli takie zabawki, które będą ich podpórką i ułatwią im chodzenie. Piłki do rzucania, miękkie książeczki, klocki oraz wiaderka i łopatki – maluch chętnie będzie przesypywał piasek.

Zabawki dla starszych

Dzieci pomiędzy 1 a 3 rokiem życia uwielbiają klocki, tworzą wtedy już pierwsze wieże i zamki, także proste układanki, zabawki, które można ciągnąć czyli wagoniki lub autka. Książeczki z twardymi stronami, kredki, lalki, dziecięce kuchenne naczynia lub inne akcesoria ze świata dorosłych.
Dzieci chętnie zasypiają przy bajkach, czytanych przez rodziców lub odtwarzanych z płyt. Jest to dobry czas na wprowadzenie rowerka biegowego, hulajnogi, skakanki ze względu na ich zwiększoną aktywność fizyczną, bo dzieci odkrywają bieganie.

Bezpieczeństwo i radość

Kupując zabawki należy przede wszystkim dostosować je do wieku dziecka. Chodzi o zachowanie bezpieczeństwa, by dziecko nie zadławiło się lub nie połknęło na przykład zbyt małych elementów zabawki. Powinny one być również solidnie wykonane, z dobrych materiałów. Warto zwrócić też uwagę na ich estetykę.
Nie jest istotne przy zakupie zabawek rozgraniczenie płci. Niech dziecko ma szansę wybrać coś dla siebie. Zabawki powinny być edukacyjne, bezpieczne i przede wszystkim powinny sprawiać radość.

1 thoughts on “Dla dużych i małych czyli odpowiednie zabawki dla dzieci

Comments are closed.