3 popularne bijatyki przeniesione na konsole GBA.

3 popularne bijatyki przeniesione na konsole GBA.

Wiele popularnych gier zostało dopasowanych i przeniesionych na kieszonkową konsolę GBA. W tym gronie były także popularne bijatyki min.:

Tekken Advance

Na konsoli PSX Tekken był jedną z najpopularniejszych gier, a przez niektórych graczy uważany za najlepszą bijatykę nic więc dziwnego, że w 2001 roku został wydany na GBA. Nie ma tu tak złożonego systemu walki jak na PSX, co naturalne biorąc pod uwagę możliwości konsoli, grafika jest brzydsza, a postaci mniej. Jednak gra mimo ograniczeń daje jakieś wrażenie że jest to Tekken. Wprawdzie mały, ale jest jakiś system combo, najbardziej znane postacie, a także można odblokować nową postać, dokładnie jedną Heihachi Mishima, gdy przejdzie się arcade pozostałymi postaciami. Gra ma również kilka trybów znanych z serii Tekken. Jak wspomniałem mimo ograniczeń gra nie była zła szczególnie, że jest to wersja kieszonkowa, a wtedy nie było jeszcze przenośnych konsol w postaci smartfonów.

Dragon Ball Z: Supersonic Warriors

Jedno z najpopularniejszych anime z dużym potencjałem, na grę, więc musiała wyjść wersja na przenośną konsolę i w 2004 wyszła gra Dragon Ball Z: Supersonic Warriors. Wprawdzie kilka miesięcy potem wyszło już PSP ze znacznie większymi możliwościami, które także dostało kilka wersji DB, ale w dniu premiery Dragon Ball Z: Supersonic Warriors jeszcze jej nie było. Znów trzeba zaznaczyć, że jak na konsole GBA o ograniczonych możliwościach, to gra nie była zła, a gdzieś poza domem grało się bardzo przyjemnie. Wiadomo, że były gry z DB lepsze, które oferowały więcej, ale one wbijały w kanapę i nie można było się ruszyć od telewizora, a na GBA można było grać w dowolnym miejscu, dlatego pewne braki trzeba wybaczyć. Jednak wszystko co podstawowe i potrzebne gra miała. Specjalne ciosy bohaterów, znane postacie, czy transformacje. System walki również nie najgorszy.

Mortal Kombat Advance

GBA dostało kilka wersji MK i całe szczęście bo opisywana tu gra do najlepszych nie należała. MKA to konwersja Ultimate Mortal Kombat 3 wydana przez Midway w 2001 roku. Ilość krwi jest ograniczona, grafika nie za piękna, natomiast na plus solidna ilość postaci, a także nie zabrakło ciosów specjalnych oraz tego z czego MK słynie, czyli  fatality i nikomu niepotrzebne friendship. Gra ma także standardowe tryby gry. Teoretycznie niczego nie brakuje. Gra ma wszystko co Mortal Kombat mieć powinien, a jednak gra ma niskie oceny wśród graczy, a grając czuć, że poprzednie wersje były lepsze, a także, że „to nie to” niby MK, ale jednak coś z nim nie tak. Oczywiście jako bijatykę można sobie spokojne pograć, gra nie zachwyci, ale też nie spowoduje odruchów wymiotnych. Można ją ocenić jako średnią, a gdyby nie nazywała się Mortal Kombat co do którego gracze mieli już swoje oczekiwania, to z pewnością oceny graczy były nieco wyższe.

Jak wspomniałem na początku GBA, dzięki temu że była przenośną konsolą do gier dostała bardzo wiele popularnych tytułów. Nie wszystkie były udane, ale raczej nie ma co narzekać, a bardziej cieszyć się z ich ilości i mnogości biblioteki gier.